Didžioji dalis Lietuvoje naudojamų kasos aparatų nėra pritaikyti euro pereinamajam laikotarpiui

Daugėjant ženklų, kad Lietuvai eurą įsivesti pavyks, dalis šalies prekybininkų dairosi nežinodami ko tikėtis. Kaip pastebi bendrovės RASO, šalyje platinančios kasos aparatus, atstovai, daugiausia problemų gali kilti pereinamuoju laikotarpiu, kai prekybininkai vienu metu turės priimti ir litus, ir eurus. Padėtį sunkina ir tai, kad valdžios atstovai vis dar nėra pateikę oficialių reikalavimų kasos aparatams.

„Konsultuodami Latvijos ir Estijos prekybininkus, kai šie įsivedinėjo eurą, pastebėjome, kad ne kita valiuta yra iššūkis, o pereinamasis laikotarpis, kurio metu kasos aparatas turi veikti dviejų valiutų režimu. Didžioji dalis Lietuvoje naudojamų kasos aparatų nėra pritaikomi ir paruošti šiam pereinamajam valiutos keitimo laikotarpiui. Pasiruošimą apsunkina ir tai, kad iki šiol nei Valstybinė mokesčių inspekcija, nei Finansų ministerija nėra pateikusi oficialių reikalavimų kasos aparatams. Palyginimui, mūsų kaimynai latviai šią informaciją turėjo jau nuo kovo mėnesio“, – sako Ričardas Tamašiūnas, RASO pardavimų vadovas.

Atsargiai įvertinti pasiūlymus

Kaip šią problemą spręs prekybininkai? Daugelis tiesiog siūlys įsigyti naują kasos aparatą. Tačiau, pasak R. Tamašiūno, į tai žiūrėti reikia atsargiai: „Perkant naują aparatą išlieka tikimybė, kad jis taip pat neatitiks reikalavimų ir pinigai bus išmesti į balą. Šiuo metu rinkoje vidutiniškai kasos aparatas kainuoja 700-1400 litų. Kol kas, kalbant apie kompiuterinius kasos aparatus, Lietuvoje pilnai paruošta pereinamajam laikotarpiui yra tik mūsų platinama „Euro“ aparatų serija.“ Antrasis sprendimas kviesti kasos aparatą aptarnaujančią įmonę, kad ši jį perprogramuotų. „Darbo valanda skirtingose įmonėse tokiais atvejais kainuoja nuo 50 iki 200 litų, priklausomai nuo aptarnavimo sutarties tipo, o patirtis rodo, kad specialistui perprogramuoti aparatą teks vykti net tris kartus“, – teigia RASO atstovas. Be to, priklausomai nuo to, kur kuriama kasos aparato darbo programa svyruos ir kasos aparato perprogramavimo mokestis. „Tikėtina, kad kasos aparatui, pagamintam Kinijoje, Malaizijoje ar Bulgarijoje, programinė įranga bus pritaikyta darbui su viena valiuta ir pakeitimas į euro valiutą bus neįmanomas arba itin brangus. Dėl to prekybininkų išlaidos gali būti iki 3 kartų didesnės, nei programinei įrangai, kuriamai Lietuvoje“, – teigia R. Tamašiūnas.

Pakeitimams – naktis

RASO atstovas pastebi, kad Naujųjų metų naktis – ne pats patogiausias metas dideliems pokyčiams. Prekybininkams, norintiems prekiauti pirmąją kitų metų dieną, pakeitimus teks atlikti per naktį. „Itin svarbu atsižvelgi į tai, ar įmonė, aptarnaujanti kasos aparatus, pakeitimus gali atlikti per atstumą, ar tik atvykusi į darbo vietą. Šnekant apie „Euro“ kasos aparatų seriją, juose yra numatyta valiutos keitimo funkcija ir galimybė valiutą naujųjų metų naktį pakeisti kasos aparate be aptarnaujančios įmonės pagalbos. Užtenka paspausti klavišų kombinaciją ir aparatas pradės veikti euro režimu“, – teigia UAB „RASO“ atstovas.